Pamiętaj, że substancje psychodeliczne są w Polsce zakazane prawnie i mogą być niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Nie zachęcamy do nielegalnego stosowania substancji psychodelicznych. Skupiamy się na edukowaniu, pomocy, redukcji szkód
Wojna to dziesiątki tysięcy zabitych żołnierzy i cywili. To rozdzielone rodziny. To osierocone dzieci. To zniszczone miasta, budynki, miejsca pracy, edukacji, domy. To ranni i okaleczni. Trauma wojenna jest jednym z najbardziej druzgoczących przeżyć, jakich może doświadczyć człowiek. Pozostawia trwale blizny nie tylko na ciele, ale też na psychice. Jest złożona i skomplikowana, godzi w każdą sferę życia a jej konsekwencje mogą dotykać kolejnych pokoleń.
Trauma wojenna to głębokie psychiczne rany, które mogą być wynikiem bezpośredniego zagrożenia życia, śmierci bliskich czy bycia świadkiem makabrycznych wydarzeń. Konflikty zbrojne toczą się w historii od tysiącleci, więc ich skutki nie są nowym zjawiskiem a mimo to we współczesnym świecie nadal dzieje się przemoc.
Skutki traumy wojennej mogą być wielowymiarowe ze względu na taki charakter zjawiska. Człowiek narażony jest nie tylko na długotrwały, silny stres – wojny trwają latami. Traci poczucie bezpieczeństwa we własnym domu, we własnym kraju. Sam fakt przebywania w strefie działań wojennych, wielokrotnych w ciągu doby alarmów przeciwbombowych, świadomości obecności min, widoku żołnierzy na ulicach jest traumatyczny. W takim stanie ryzyko doświadczenia wszystkich innych zdarzeń traumatycznych jest wysokie. Ludzie tracą zdrowie, sprawność, rodziny i życie. Dzieci zostają bez rodziców, żony bez mężów, czasem jedno musi zaopiekować się drugim. Część z nich ucieka z kraju pozostawiając na miejscu cały swój dorobek. Muszą zaadoptować się w nowym miejscu, kulturze, porozumiewać się w obcym języku wiedząc, że na miejscu giną ich przyjaciele. Wojna to nie tylko statystyka o ilości zabitych i rannych a osobiste tragedie, ból i cierpienie. Trudno to zrozumieć i nadać jakiekolwiek znaczenie tak silnej agresji ludzi przeciwko sobie.
Wiele osób, które doświadcza traumy wojennej boryka się nawracającymi wspomnieniami, koszmarami, stałym uczuciem lęku i pobudzenia oraz innymi objawami zespołu stresu pourazowego, depresją, zaburzeniami lękowymi, żałobą, zaburzonymi więzami i relacjami. Wojna to rany, które zmieniają życie człowieka na zawsze. Dzieci i wnuki osób, które przeżyły wojnę mogą doświadczać jej skutków nawet nie będąc jej bezpośrednimi świadkami. Jest to zjawisko znane jako trauma transgeneracyjna. Wojna to również podwyższony lęk w krajach nie będących objętych konfliktem – wiele osób zamartwia się „czy dotknie też nas?” Wojna w związku z tym to szeroki, światowy kryzys, odznaczający wielopokoleniowe piętno.
Wsparcie społeczne jest zasobem, który pomaga odzyskać równowagę człowiekowi w kryzysie. Przywraca wiarę w innych ludzi i nadzieję na to, że będzie jeszcze jakaś przyszłość. W przypadku kryzysu, który dotyka całe państwo siatka wsparcia również powinna mieć charakter globalny. Od zapewnienia podstawowych potrzeb, opatrzenia ran fizycznych, pomocy humanitarnej po wsparcie organizacyjne i emocjonalne. W Polsce istnieje szereg organizacji państwowych i pozarządowych niosących wielopłaszczyznową pomoc osobom doświadczającym traumy wojennej i uchodźczej. Jednak pomimo wysiłków należy spodziewać się rosnącej ilości osób mierzących się z zaburzeniami posttraumatycznymi – zarówno wśród obywateli Ukrainy, jak i u „pomagaczy”. Nasz kraj już mierzy się z wyzwaniem byciem najbliższym sąsiadem państwa, na terytorium którego toczą się działania wojenne i prawdopodobnie będzie się z nim jeszcze przez pewien czas mierzyć.
Co możesz zrobić? Zadbaj o siebie, udaj się do specjalisty, jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy. Może znasz osobę, która doświadczyła traumy wojennej? Może to Twój sąsiad, kolega z pracy? Bądź życzliwy, cierpliwy i wyrozumiały, wspieraj go w miarę własnych możliwości. Wspieraj organizacje niosące pomoc osobom w kryzysie. Bądź.
Zapraszamy na szkolenie, które już 23 mają poprowadzi Ewa!