Pozytywne wyniki badania z DMT, dotyczącym leczenia i zapobiegania chorobie Alzheimera


DMT (dimetylotryptamina) to psychodelik, który jest przedmiotem zainteresowania naukowców badających potencjalne rozwiązania terapeutyczne w leczeniu demencji. Niedawne badanie na myszach wykazało, że podawanie im DMT (2 mg/kg) przez 3 tygodnie przyniosło obiecujące wyniki w walce z chorobą Alzheimera – AD (Cheng, Lei, Chu; 2024). Oto, co odkryto:

Poprawa funkcji poznawczych: DMT znacznie złagodziło problemy z pamięcią i uczeniem się u myszy z AD.

Zmniejszenie amyloidu beta: Zaobserwowano znaczną redukcję szkodliwego białka Aβ w hipokampie i korze przedczołowej, kluczowych dla pamięci i funkcji wykonawczych.

Normalizacja poziomu Sig-1r: DMT przywróciło prawidłowy poziom białka Sig-1r, które ma ważną rolę w funkcjonowaniu komórek nerwowych.

Poprawa kontaktu ER-mitochondria: DMT przywróciło prawidłową komunikację między ER (siateczką śródplazmatyczną) a mitochondriami, co jest ważne dla zdrowia komórek nerwowych.

Lepszy transport wapnia: DMT zapobiegało problemom z transportem wapnia między ER a mitochondriami (napięcie w kom. nerwowych).

Wpływ na funkcje mitochondriów: DMT poprawiało fosforylację oksydacyjną i działanie syntazy ATP, co jest istotne dla produkcji energii w komórkach.

Wnioski? Naukowcy przetestowali mózgi myszy w celu określenia obfitości receptorów Sig-1r, funkcjonalności neuronalnej ER-mitochondriów i poziomu akumulacji amyloidu. Dlaczego wzięli pod uwagę te wszystkie aspekty? Warto przyjrzeć się całemu mechanizmowi: W mózgach osób cierpiących na AD nieprawidłowo uformowane białka amyloidu zlepiają się, tworząc blaszki, które zakłócają funkcjonowanie komórek. Uważa się, że gromadzenie się blaszek amyloidowych w mózgu powoduje początek choroby Alzheimera (!). Amyloid robi to poprzez zatykanie szlaków sygnalizacyjnych znanych jako ER-mitochondria, które łączą mitochondria w komórkach mózgu z retikulum endoplazmatycznym (ER). Uważa się, że te szlaki sygnalizacyjne zatykają się amyloidem z powodu zmniejszenia aktywności receptora Sig-1r (jednym z zadań receptorów Sig-1r jest regulacja amyloidu). Dlatego naukowcy skupili się na zdolności DMT do wpływania na receptory Sig-1r i ER-mitochondria – wyniki okazały się być bardzo obiecujące. To badanie daje nadzieję na rozwój nowych, skuteczniejszych metod leczenia tej wyniszczającej choroby.

Więcej dowiesz się z artykułu:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38693554



A Ty co o tym myślisz? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Koszyk