Ibogaina – pomoc w leczeniu uzależnienia od opioidów w Kentucky

W świetle narastającego kryzysu opioidowego, Kentucky rozważa nowe podejście do leczenia uzależnień. Bryan Hubbard, prawnik i dyrektor Komisji Doradczej ds. Ograniczania Opioidów w Kentucky, proponuje wykorzystanie ibogainy, psychodeliku wyekstrahowanego z afrykańskiej rośliny iboga, w walce z uzależnieniami od opioidów. Po zetknięciu z wieloma historiami pacjentów, Hubbard podkreśla, że leczenie musi skupiać się nie tylko na fizycznym, ale także emocjonalnym i duchowym bólu.

Ibogę stosuje się eksperymentalnie w leczeniu uzależnień i przy usuwaniu symptomów reakcji abstynencyjnej. Powoduje ona silne doświadczenia duchowe. Stwierdzono, że ibogaina jest skuteczna w leczeniu uzależnień od kokainy, heroiny, etanolu i nikotyny. Jest stosowana jako lek pomocniczy w psychoterapii. Jak dotąd nie stwierdzono, aby sama wykazywała właściwości uzależniające. Badania kliniczne prowadzone w USA i Wielkiej Brytanii dowiodły, że pojedyncze podanie pełnej dawki 1 g ibogainy powoduje zanik symptomów głodu narkotykowego na czas od kilku dni do tygodni, co ułatwia przeprowadzenie wstępnej detoksykacji pacjentów.

Komisja kierowana przez Hubbarda, rozważa przeznaczenie na badanie ibogainy 42 mln dolarów pochodzących z 842 mln kary, którą firmy opioidowe musiały wpłacić na cel zmniejszania tragicznych skutków wywołanych przez opioidy.

Ibogaina jest znana z intensywnych, często nieprzyjemnych doświadczeń, włącznie z bólem, niepokojem, nudnościami i nieregularnym rytmem serca. Leczenie to wymaga kilkudniowego pobytu w ośrodku pod nadzorem specjalistów. Między innymi dlatego propozycja spotyka się z krytyką. Patricia Freeman z Uniwersytetu Kentucky i inni eksperci wskazują na trudności w procesie zatwierdzenia tego leczenia przez FDA, ze względu na skutki uboczne i status ibogainy jako substancji ze Schedule I (bez uznanej wartości medycznej). Pojawiają się także głosy, że w leczeniu uzależnień lepiej stosować substancje dobrze zbadane.

Kwestia badania ibogainy w Kentucky pozostaje otwarta. Może zapoczątkować nową erę w leczeniu uzależnień, o ile przezwycięży wyzwania regulacyjne i spełni kryteria medyczne. Oferuje dużą nadzieję w walce ze skutkami kryzysu opioidowego w Stanach Zjednoczonych.

Więcej dowiesz się z artykułu :
https://www.economist.com/united-states/2023/12/30/kentucky-eyes-ibogaine-a-psychedelic-to-treat-opioid-addiction?fbclid=IwAR2cp8mfaCHh2O6Oqdg2E5mnsZpPYuCPVxhAh8lIRCWm_t0lRAh83hIFt30

A Ty co o tym myślisz? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Koszyk